Лечин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лечин
Дрвена црква
Дрвена црква
Дрвена црква
Грб на Лечин
Лечин во рамките на Германија
Лечин
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Меркиш-Одерланд
Месни единици 10
Градоначалник Михаел Бетхер (Letschin FWL)
Основни податоци
Површина 141,28 км2
Надм. височина 8 м
Население 3.978 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MOL
Пошт. бр. 15324
Повик. бр. 033475
Портал www.letschin.de
Местоположба на Лечин во рамките на округот Меркиш-Одерланд
Карта
Карта
Координати 52°37′59″N 14°22′0″E / 52.63306° СГШ; 14.36667° ИГД / 52.63306; 14.36667Координати: 52°37′59″N 14°22′0″E / 52.63306° СГШ; 14.36667° ИГД / 52.63306; 14.36667

Лечин (германски: Letschin, полски: Lucin[2]) — општина во округот Меркиш-Одерланд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)
  2. Mapa Polski 1:500 000 Wojskowy Instytut Geograficzny Sztabu Generalnego W.P., Warszawa 1947