Алт Тухебанд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алт Тухебанд
Алт Тухебанд is located in Германија
Алт Тухебанд
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Меркиш-Одерланд
Месна заед. Голцов
Месни единици 3
Градоначалник Детлеф Бар (WG GAT)
Основни податоци
Површина 30,59 км2
Надм. височина 11 м
Население 792 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MOL
Пошт. бр. 15328
Повик. бр. 033472
Портал Алт Тухебанд
Местоположба на Алт Тухебанд во рамките на округот Меркиш-Одерланд
Карта
Координати 52°32′N 14°31′E / 52.533° СГШ; 14.517° ИГД / 52.533; 14.517Координати: 52°32′N 14°31′E / 52.533° СГШ; 14.517° ИГД / 52.533; 14.517

Алт Тухебанд (германски: Alt Tucheband) — општина во округот Меркиш-Одерланд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2019. (германски)