Нојенхаген кај Берлин

Координати: 52°31′59″N 13°40′59″E / 52.53306° СГШ; 13.68306° ИГД / 52.53306; 13.68306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојенхаген кај Берлин
Општинско собрание
Општинско собрание
Општинско собрание
Грб на Нојенхаген кај Берлин
Нојенхаген кај Берлин во рамките на Германија
Нојенхаген кај Берлин
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Меркиш-Одерланд
Месни единици 3
Градоначалник Јирген Хенце (независен)
Основни податоци
Површина 19,58 км2
Надм. височина 58 м
Население 18.832 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 962 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MOL
Пошт. бр. 15366
Повик. бр. 03342
Портал www.neuenhagen-bei-berlin.de
Местоположба на Нојенхаген кај Берлин во рамките на округот Меркиш-Одерланд
Карта
Карта
Координати 52°31′59″N 13°40′59″E / 52.53306° СГШ; 13.68306° ИГД / 52.53306; 13.68306

Нојенхаген кај Берлин (германски: Neuenhagen bei Berlin) — општина во округот Меркиш-Одерланд, во Бранденбург, Германија. Се наоѓа на 19 километри источно од Берлин.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)