Прејди на содржината

Рајтвајн

Координати: 52°30′0″N 14°34′59″E / 52.50000° СГШ; 14.58306° ИГД / 52.50000; 14.58306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рајтвајн
Поглед кон Рајтвајн
Поглед кон Рајтвајн
Поглед кон Рајтвајн
Рајтвајн во рамките на Германија
Рајтвајн
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Меркиш-Одерланд
Месна заед. Лебус
Градоначалник Ренате Курц (независен)
Основни податоци
Површина 23,80 км2
Надм. височина 13 м
Население 459 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MOL
Пошт. бр. 15328
Повик. бр. 033601
Местоположба на Рајтвајн во рамките на округот Меркиш-Одерланд
Карта
Карта
Координати 52°30′0″N 14°34′59″E / 52.50000° СГШ; 14.58306° ИГД / 52.50000; 14.58306

Рајтвајн (германски: Reitwein, полски: Rytwiny) — општина во округот Меркиш-Одерланд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)