Бајерсдорф-Фројденберг

Координати: 52°41′48″N 13°48′5″E / 52.69667° СГШ; 13.80139° ИГД / 52.69667; 13.80139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бајерсдорф-Фројденберг
Бајерсдорф-Фројденберг во рамките на Германија
Бајерсдорф-Фројденберг
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Меркиш-Одерланд
Месна заед. Фалкенберг-Хее
Месни единици 2
Градоначалник Вили Хуве (независен)
Основни податоци
Површина 25,08 км2
Надм. височина 85 м
Население 628 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MOL
Пошт. бр. 16259
Повик. бр. 033451
Местоположба на Бајерсдорф-Фројденберг во рамките на округот Меркиш-Одерланд
Карта
Карта
Координати 52°41′48″N 13°48′5″E / 52.69667° СГШ; 13.80139° ИГД / 52.69667; 13.80139

Бајерсдорф-Фројденберг (германски: Beiersdorf-Freudenberg) — општина во округот Меркиш-Одерланд, во Бранденбург, Германија.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)