Зелов

Координати: 52°31′0″N 14°22′59″E / 52.51667° СГШ; 14.38306° ИГД / 52.51667; 14.38306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зелов
Градско собрание
Градско собрание
Градско собрание
Грб на Зелов
Зелов во рамките на Германија
Зелов
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Меркиш-Одерланд
Градоначалник Удо Шулц (СДП)
Основни податоци
Површина 25,28 км2
Надм. височина 52 м
Население 5.394 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 213 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MOL, порано SEE
Пошт. бр. 15306
Повик. бр. 03346
Портал www.seelow.de
Местоположба на градот Зелов во рамките на округот Меркиш-Одерланд
Карта
Карта
Координати 52°31′0″N 14°22′59″E / 52.51667° СГШ; 14.38306° ИГД / 52.51667; 14.38306

Зелов (германски: Seelow, полски: Żelów[2]) — град и административно седиште на округот Меркиш-Одерланд, во сојузната покраина Бранденбург, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Црква во Зелов.

Се наоѓа на крајниот исток на Германија, 70 километри источно од Берлин, 16 километри западно од границата со Полска.

Историја[уреди | уреди извор]

Зелов бил место на една од последните големи битки во Европа во текот на Втората светска војна. Во оваа битка, од 16 до 19 април 1945, советските трупи под водство на фелдмаршалот Георгиј Жуков си направиле пат до Берлин.

Видео-игри[уреди | уреди извор]

Поради неговата важноста во Втората светска војна, Зелов денес е прикажан во многу видео-игри, книги и филмови. Зелов е присутен во популарната игра на PlayStation 3 и Xbox 360 Call of Duty: World at War. Битката кај Зелов е прикажана во Men of War. Планетата Цаело во универзумот Warhammer 40.000 е многу слична на градот Зелов, особено на начинот на кој се води битката.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)
  2. Mapa Polski 1:500 000 Wojskowy Instytut Geograficzny Sztabu Generalnego W.P., Warszawa 1947