Меркише Хее

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Меркише Хее
Црква во Рингенвалде
Црква во Рингенвалде
Меркише Хее is located in Германија
Меркише Хее
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Меркиш-Одерланд
Месна заед. Нојхарденберг
Месни единици 3
Градоначалник Јенс Дервис
Основни податоци
Површина 34,27 км2
Надм. височина 46 м
Население 598 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MOL
Пошт. бр. 15377
Повик. бр. 033437
Местоположба на Меркише Хее во рамките на округот Меркиш-Одерланд
Карта
Координати 52°37′30″N 14°07′30″E / 52.62500° СГШ; 14.12500° ИГД / 52.62500; 14.12500Координати: 52°37′30″N 14°07′30″E / 52.62500° СГШ; 14.12500° ИГД / 52.62500; 14.12500

Меркише Хее (германски: Märkische Höhe) — општина во округот Меркиш-Одерланд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)