Хекелберг-Брунов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хекелберг-Брунов
Црква во Хекелберг
Црква во Хекелберг
Грб на Хекелберг-Брунов
Хекелберг-Брунов во рамките на Германија
Хекелберг-Брунов
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Меркиш-Одерланд
Месна заед. Фалкенберг-Хее
Месни единици 2
Градоначалник Михаел Буш
Основни податоци
Површина 35,41 км2
Надм. височина 95 м
Население 700 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MOL
Пошт. бр. 16259
Повик. бр. 033451
Местоположба на Хекелберг-Брунов во рамките на округот Меркиш-Одерланд
Карта
Координати 52°44′6″N 13°51′28″E / 52.73500° СГШ; 13.85778° ИГД / 52.73500; 13.85778Координати: 52°44′6″N 13°51′28″E / 52.73500° СГШ; 13.85778° ИГД / 52.73500; 13.85778

Хекелберг-Брунов (германски: Heckelberg-Brunow) — општина во округот Меркиш-Одерланд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)