Лицен (Бранденбург)

Координати: 52°28′15″N 14°20′31″E / 52.47083° СГШ; 14.34194° ИГД / 52.47083; 14.34194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лицен
Црква во Лицен
Црква во Лицен
Црква во Лицен
Лицен (Бранденбург) во рамките на Германија
Лицен (Бранденбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Меркиш-Одерланд
Месна заед. Зелов-Ланд
Градоначалник Норберт Кинел
Основни податоци
Површина 29,17 км2
Надм. височина 48 м
Население 702 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MOL
Пошт. бр. 15306
Повик. бр. 033470
Портал www.amt-seelow-land.de
Местоположба на Лицен во рамките на округот Меркиш-Одерланд
Карта
Карта
Координати 52°28′15″N 14°20′31″E / 52.47083° СГШ; 14.34194° ИГД / 52.47083; 14.34194

Лицен (германски: Lietzen) — општина во округот Меркиш-Одерланд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)