Зелов-Ланд

Координати: 52°28′59″N 14°19′59″E / 52.483° СГШ; 14.333° ИГД / 52.483; 14.333
Од Википедија — слободната енциклопедија

Зелов-Ланд (германски: Seelow-Land) — општинска заедница во округот Меркиш-Одерланд, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е во Зелов, иако самиот град не е дел од општинската заедница.

Општинската заедница Зелов-Ланд се состои од следниве општини:

  1. Фалкенхаген
  2. Фихтенхее
  3. Лицен
  4. Линдендорф
  5. Фирлинден

52°28′59″N 14°19′59″E / 52.483° СГШ; 14.333° ИГД / 52.483; 14.333