Шпренхаген (амт)

Координати: 52°20′37″N 13°52′28″E / 52.34361° СГШ; 13.87444° ИГД / 52.34361; 13.87444
Од Википедија — слободната енциклопедија

Шпренхаген (германски: Spreenhagen) е општинска заедница во округот Одра-Шпре, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е во Шпренхаген.

Општинската заедница Шпренхаген се состои од следниве општини:

  1. Гозен-Ној Цитау
  2. Рауен
  3. Шпренхаген

52°20′37″N 13°52′28″E / 52.34361° СГШ; 13.87444° ИГД / 52.34361; 13.87444