Прејди на содржината

Рауен

Координати: 52°19′59″N 14°01′0″E / 52.33306° СГШ; 14.01667° ИГД / 52.33306; 14.01667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рауен
Црква во Рауен
Црква во Рауен
Црква во Рауен
Грб на Рауен
Рауен во рамките на Германија
Рауен
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Одра-Шпре
Месна заед. Шпренхаген
Градоначалник Екарт Култус (независен)
Основни податоци
Површина 21,43 км2
Надм. височина 73 м
Население 2.040 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 95 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LOS
Пошт. бр. 15518
Повик. бр. 03361
Местоположба на Рауен во рамките на округот Одра-Шпре
Карта
Карта
Координати 52°19′59″N 14°01′0″E / 52.33306° СГШ; 14.01667° ИГД / 52.33306; 14.01667

Рауен (германски: Rauen) — општина во округот Одра-Шпре, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)