Таухе

Координати: 52°07′0″N 14°07′0″E / 52.11667° СГШ; 14.11667° ИГД / 52.11667; 14.11667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Таухе
Училиште вво Таухе
Училиште вво Таухе
Училиште вво Таухе
Таухе во рамките на Германија
Таухе
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Одра-Шпре
Месни единици 12
Градоначалник Герд Мај (независен)
Основни податоци
Површина 119,93 км2
Надм. височина 53 м
Население 3.789 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LOS
Пошт. бр. 15848
Повик. бр. 033675
Портал www.gemeinde-tauche.de
Местоположба на Таухе во рамките на округот Одра-Шпре
Карта
Карта
Координати 52°07′0″N 14°07′0″E / 52.11667° СГШ; 14.11667° ИГД / 52.11667; 14.11667

Таухе (германски: Tauche, долнолужички: Tuchow) — општина во округот Одра-Шпре, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)