Шенајхе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шенајхе
Црква во Шенајхе
Црква во Шенајхе
Грб на Шенајхе
Шенајхе is located in Германија
Шенајхе
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Одра-Шпре
Градоначалник Хајнрих Јитнер (СДП)
Основни податоци
Површина 16,64 км2
Надм. височина 38 м
Население 12.899 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 775 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LOS
Пошт. бр. 15566
Повик. бр. 030
Портал www.schoeneiche-bei-berlin.de
Местоположба на Шенајхе во рамките на округот Одра-Шпре
Карта
Координати 52°28′0″N 13°40′59″E / 52.46667° СГШ; 13.68306° ИГД / 52.46667; 13.68306Координати: 52°28′0″N 13°40′59″E / 52.46667° СГШ; 13.68306° ИГД / 52.46667; 13.68306

Шенајхе (германски: Schöneiche) — општина во округот Одра-Шпре, во Бранденбург, Германија. Се наоѓа директно на работ на Берлин/Фридриксхаген.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)