Гозен-Ној Цитау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гозен-Ној Цитау
Црква во Гозен-Ној Цитау
Црква во Гозен-Ној Цитау
Црква во Гозен-Ној Цитау
Гозен-Ној Цитау во рамките на Германија
Гозен-Ној Цитау
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Одра-Шпре
Месна заед. Шпренхаген
Месни единици 4
Градоначалник Хорст Бух (СДП)
Основни податоци
Површина 15,07 км2
Надм. височина 37 м
Население 3.268 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 217 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LOS
Пошт. бр. 15537
Повик. бр. 03362
Портал www.amt-spreenhagen.de
Местоположба на Гозен-Ној Цитау во рамките на округот Одра-Шпре
Карта
Карта
Координати 52°23′36″N 13°42′46″E / 52.39333° СГШ; 13.71278° ИГД / 52.39333; 13.71278Координати: 52°23′36″N 13°42′46″E / 52.39333° СГШ; 13.71278° ИГД / 52.39333; 13.71278

Гозен-Ној Цитау (германски: Gosen-Neu Zittau) — општина во округот Одра-Шпре, во Бранденбург, Германија. Ној Цитау се наоѓа во долината на Шпре, близу каналот Одра-Шпре.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)