Јакобсдорф (Бранденбург)

Координати: 52°19′59″N 14°20′59″E / 52.33306° СГШ; 14.34972° ИГД / 52.33306; 14.34972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јакобсдорф
Црква во Јакобсдорф
Црква во Јакобсдорф
Црква во Јакобсдорф
Јакобсдорф (Бранденбург) во рамките на Германија
Јакобсдорф (Бранденбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Одра-Шпре
Месна заед. Одерфорланд
Месни единици 3
Градоначалник Детлеф Гаше (WGUB)
Основни податоци
Површина 50,26 км2
Надм. височина 65 м
Население 1.895 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LOS
Пошт. бр. 15236
Повик. бр. 033608
Портал www.jacobsdorf.de
Местоположба на Јакобсдорф во рамките на округот Одра-Шпре
Карта
Карта
Координати 52°19′59″N 14°20′59″E / 52.33306° СГШ; 14.34972° ИГД / 52.33306; 14.34972

Јакобсдорф (германски: Jacobsdorf, полски: Wadochowice) — општина во округот Одра-Шпре, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)