Еркнер

Координати: 52°25′N 13°45′E / 52.417° СГШ; 13.750° ИГД / 52.417; 13.750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Еркнер
Грб на Еркнер
Еркнер во рамките на Германија
Еркнер
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Одра-Шпре
Градоначалник Јохен Кирш (СДП)
Основни податоци
Површина 16,60 км2
Надм. височина 40 м
Население 11.935 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 719 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LOS
Пошт. бр. 15537
Повик. бр. 03362
Портал www.erkner.de
Местоположба на градот Еркнер во рамките на округот Одра-Шпре
Карта
Карта
Координати 52°25′N 13°45′E / 52.417° СГШ; 13.750° ИГД / 52.417; 13.750

Еркнер (германски: Erkner) — град во округот Одра-Шпре, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа на реката Шпре, 23 километри западно од Фирстенвалде и веднаш на границата со Берлин-Рансдорф.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)