Риц-Нојендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Риц-Нојендорф
Палата и црква во Риц
Палата и црква во Риц
Палата и црква во Риц
Грб на Риц-Нојендорф
Риц-Нојендорф во рамките на Германија
Риц-Нојендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Одра-Шпре
Месни единици 14
Градоначалник Олаф Клемперт (независен)
Основни податоци
Површина 183,07 км2
Надм. височина 79 м
Население 4.108 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LOS
Пошт. бр. 15526, 15848, 15864
Повик. бр. 033672
Портал www.rietz-neuendorf.de
Местоположба на Риц-Нојендорф во рамките на округот Одра-Шпре
Карта
Карта
Координати 52°13′59″N 14°10′0″E / 52.23306° СГШ; 14.16667° ИГД / 52.23306; 14.16667Координати: 52°13′59″N 14°10′0″E / 52.23306° СГШ; 14.16667° ИГД / 52.23306; 14.16667

Риц-Нојендорф (германски: Rietz-Neuendorf) — општина во округот Одра-Шпре, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)