Прејди на содржината

Зидихум

Координати: 52°11′40″N 14°32′0″E / 52.19444° СГШ; 14.53333° ИГД / 52.19444; 14.53333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зидихум
Црква во Зидихум
Црква во Зидихум
Црква во Зидихум
Грб на Зидихум
Зидихум во рамките на Германија
Зидихум
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Одра-Шпре
Месна заед. Шлаубетал
Месни единици 3
Градоначалник Волфганг Бајч
Основни податоци
Површина 73,00 км2
Надм. височина 51 - 74 м
Население 1.535 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 21 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LOS
Пошт. бр. 15890
Повик. бр. 033653/4/6
Местоположба на Зидихум во рамките на округот Одра-Шпре
Карта
Карта
Координати 52°11′40″N 14°32′0″E / 52.19444° СГШ; 14.53333° ИГД / 52.19444; 14.53333

Зидихум (германски: Siehdichum) — општина во округот Одра-Шпре, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)