Фалкенберг (Меркиш-Одерланд)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фалкенберг
Авионски поглед кон Фалкенберг
Авионски поглед кон Фалкенберг
Авионски поглед кон Фалкенберг
Фалкенберг (Меркиш-Одерланд) во рамките на Германија
Фалкенберг (Меркиш-Одерланд)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Меркиш-Одерланд
Месна заед. Фалкенберг-Хее
Месни единици 3
Градоначалник Лотар Папенфус (СДП)
Основни податоци
Површина 59,43 км2
Надм. височина 10 м
Население 2.269 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MOL
Пошт. бр. 16259
Повик. бр. 033458
Портал www.amt-fahoe.de
Местоположба на Фалкенберг во рамките на округот Меркиш-Одерланд
Карта
Карта
Координати 52°49′0″N 13°56′59″E / 52.81667° СГШ; 13.94972° ИГД / 52.81667; 13.94972Координати: 52°49′0″N 13°56′59″E / 52.81667° СГШ; 13.94972° ИГД / 52.81667; 13.94972

Фалкенберг (германски: Falkenberg) — општина во округот Меркиш-Одерланд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)