Поделциг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поделциг
Авионски поглед кон Поделциг
Авионски поглед кон Поделциг
Грб на Поделциг
Поделциг во рамките на Германија
Поделциг
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Меркиш-Одерланд
Месна заед. Лебус
Градоначалник Алфред Новак (Wählergruppe Kirche)
Основни податоци
Површина 25,14 км2
Надм. височина 48 м
Население 882 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MOL
Пошт. бр. 15326
Повик. бр. 033601
Портал www.podelzig.kirche-oderbruch.de
Местоположба на Поделциг во рамките на округот Меркиш-Одерланд
Карта
Координати 52°28′0″N 14°31′59″E / 52.46667° СГШ; 14.53306° ИГД / 52.46667; 14.53306Координати: 52°28′0″N 14°31′59″E / 52.46667° СГШ; 14.53306° ИГД / 52.46667; 14.53306

Поделциг (германски: Podelzig, полски: Podolsk) — општина во округот Меркиш-Одерланд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)