Фредерсдорф-Фогелсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фредерсдорф-Фогелсдорф
Црква во Фогелсдорф
Црква во Фогелсдорф
Грб на Фредерсдорф-Фогелсдорф
Фредерсдорф-Фогелсдорф is located in Германија
Фредерсдорф-Фогелсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Меркиш-Одерланд
Месни единици 3
Градоначалник Волфганг Там (независен)
Основни податоци
Површина 16,36 км2
Надм. височина 53 м
Население 14.109 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 862 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MOL
Пошт. бр. 15370
Повик. бр. 033439
Портал www.fredersdorf-vogelsdorf.de
Местоположба на Фредерсдорф-Фогелсдорф во рамките на округот Меркиш-Одерланд
Карта
Координати 52°30′0″N 13°43′0″E / 52.50000° СГШ; 13.71667° ИГД / 52.50000; 13.71667Координати: 52°30′0″N 13°43′0″E / 52.50000° СГШ; 13.71667° ИГД / 52.50000; 13.71667

Фредерсдорф-Фогелсдорф (германски: Fredersdorf-Vogelsdorf) — општина во округот Меркиш-Одерланд, во Бранденбург, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа на 23 километри источно од Берлин и е составена од Фредерсдорф и Фогелсдорф.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Општината е добро поврзана со Берлин преку линијата С5 на берлинската С-Железница преку станицата Фредерсдорф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2019. (германски)