Кимерництал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кимерництал
Црква во Кимерництал
Црква во Кимерництал
Кимерництал is located in Германија
Кимерництал
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Пригниц
Месна заед. Мајенбург
Градоначалник Уте Роснер
Основни податоци
Површина 20,21 км2
Надм. височина 81 м
Население 377 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PR
Пошт. бр. 16945
Повик. бр. 033968, 033986
Портал www.amtmeyenburg.de
Местоположба на Кимерництал во рамките на округот Пригниц
Карта
Координати 53°13′59″N 12°09′0″E / 53.23306° СГШ; 12.15000° ИГД / 53.23306; 12.15000Координати: 53°13′59″N 12°09′0″E / 53.23306° СГШ; 12.15000° ИГД / 53.23306; 12.15000

Кимерництал (германски: Kümmernitztal) — општина во округот Пригниц, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)