Прејди на содржината

Ланц (Бранденбург)

Координати: 53°04′0″N 11°35′59″E / 53.06667° СГШ; 11.59972° ИГД / 53.06667; 11.59972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ланц
Училиште во Ланц
Училиште во Ланц
Училиште во Ланц
Ланц (Бранденбург) во рамките на Германија
Ланц (Бранденбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Пригниц
Месна заед. Ленцен-Елбталауе
Месни единици 7
Градоначалник Ханс Борхерт (ДХС)
Основни податоци
Површина 59,99 км2
Надм. височина 22 м
Население 705 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 12 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PR
Пошт. бр. 19309
Повик. бр. 038780
Местоположба на Ланц во рамките на округот Пригниц
Карта
Карта
Координати 53°04′0″N 11°35′59″E / 53.06667° СГШ; 11.59972° ИГД / 53.06667; 11.59972

Ланц (германски: Lanz) — општина во округот Пригниц, во Бранденбург, Германија.

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)