Ленцервише

Координати: 53°06′0″N 11°16′59″E / 53.10000° СГШ; 11.28306° ИГД / 53.10000; 11.28306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ленцервише
Црква во Ленцервише
Црква во Ленцервише
Црква во Ленцервише
Ленцервише во рамките на Германија
Ленцервише
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Пригниц
Месна заед. Ленцен-Елбталауе
Градоначалник Клаус Борман
Основни податоци
Површина 41,94 км2
Надм. височина 17 м
Население 453 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 11 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PR
Пошт. бр. 19309
Повик. бр. 038758
Местоположба на Ленцервише во рамките на округот Пригниц
Карта
Карта
Координати 53°06′0″N 11°16′59″E / 53.10000° СГШ; 11.28306° ИГД / 53.10000; 11.28306

Ленцервише (германски: Lenzerwische) — општина во округот Пригниц, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)