Прејди на содржината

Берге (Бранденбург)

Координати: 53°13′59″N 11°52′0″E / 53.23306° СГШ; 11.86667° ИГД / 53.23306; 11.86667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Берге
Црквата во Берге
Црквата во Берге
Црквата во Берге
Берге (Бранденбург) во рамките на Германија
Берге (Бранденбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Пригниц
Месна заед. Путлиц-Берге
Месни единици 4
Градоначалник Вернер Екел (независен)
Основни податоци
Површина 26,44 км2
Надм. височина 57 м
Население 743 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PR
Пошт. бр. 19348
Повик. бр. 038785
Местоположба на Берге во рамките на округот Пригниц
Карта
Карта
Координати 53°13′59″N 11°52′0″E / 53.23306° СГШ; 11.86667° ИГД / 53.23306; 11.86667

Берге (германски: Berge) — општина во округот Пригниц, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)