Прејди на содржината

Грос Панков (Пригниц)

Координати: 53°07′0″N 12°03′0″E / 53.11667° СГШ; 12.05000° ИГД / 53.11667; 12.05000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грос Панков (Пригниц)
Грб на Грос Панков (Пригниц)
Грос Панков (Пригниц) во рамките на Германија
Грос Панков (Пригниц)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Пригниц
Месни единици 18
Градоначалник Томас Брант
Основни податоци
Површина 248,79 км2
Надм. височина 60 м
Население 3.808 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 15 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PR
Пошт. бр. 16928; 19348
Повик. бр. 033983
Портал www.grosspankow.de
Местоположба на Грос Панков (Пригниц) во рамките на округот Пригниц
Карта
Карта
Координати 53°07′0″N 12°03′0″E / 53.11667° СГШ; 12.05000° ИГД / 53.11667; 12.05000

Грос Панков (Пригниц) (германски: Groß Pankow (Prignitz)) — општина во округот Пригниц, во Бранденбург, Германија. Општината била создадена во 2001 со создавање унија на општини од поранешната општинска заедница Грос Панков/Пригниц и некои од општинската заедница Прицвалк-Ланд. Општинската заедница Грос Панков/Пригниц била распуштена.[2]

Грос Панков е поврзан преку сојузниот автопат Б189 со градовите Прицвалк, Перлеберг, Витенберге и Магдебург.

Географија

[уреди | уреди извор]

Општината има 39 села, разместени во 18 единици на општината[3] додека нивното население е дадено во заградите (според 1 март 2010)[4]

 • Бек (287)
  • Бек (222)
  • Штриглебен (65)
 • Бодин-Лангнов (240)
  • Бодин (153)
  • Хајделберг (30)
  • Лангнов (57)
 • Грос Панков (587)
  • Грос Панков (551)
  • Лугендорф (36)
 • Грос Волтерсдорф (159)
  • Бринкендорф (14)
  • Грос Волтерсдорф (86)
  • Клајн Волтерсдорф (59)
 • Гулов-Штајнберг (146)
  • Гулов (94)
  • Штајнберг (52)
 • Хеле (303)
  • Грос Лангервиш (224)
  • Хеле (45)
  • Нојдорф (34)
 • Керберг (260)
 • Клајн Готшов (173)
  • Гулсдорф (50)
  • Клајн Готшов (89)
  • Зимонсхаген (34)
 • Кубиер (213)
 • Кусдорф (192)
  • Булендорф (58)
  • Кусдорф (134)
 • Линденберг (271)
 • Рецин (275)
  • Клајн Линде (46)
  • Кројцбург (30)
  • Рецин (129)
  • Ролсдорф (70)
 • Зедин (113)
 • Такен (97)
 • Тангендорф-Хоенфир (120)
  • Хоенфир (35)
  • Тангендорф (85)
 • Тихен (231)
  • Кленценхоф (42)
  • Рекентин (99)
  • Тихен (90)
 • Фетин (107)
 • Волфсхаген (383)
  • Данхоф (43)
  • Хелбург (46)
  • Хорст (43)
  • Волфсхаген (251)

Галерија

[уреди | уреди извор]
 1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)
 2. Amtsblatt für Brandenburg - Gemeinsames Ministerialblatt für das Land Brandenburg, 13. Jahrgang, Nummer 25, 19. Juni 2002, p.607 PDF Архивирано на 22 февруари 2014 г..
 3. Hauptsatzung der Gemeinde Groß Pankow (Prignitz) vom 2. April 2009 PDF[мртва врска]
 4. http://www.grosspankow.de/texte/seite.php?id=5998