Риштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Риштет
Водокула во општината со гнездо од штркови
Водокула во општината со гнездо од штркови
Риштет во рамките на Германија
Риштет
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Пригниц
Месна заед. Бад Вилснак/Вајзен
Месни единици 4
Градоначалник Хајке Варнке
Основни податоци
Површина 28,80 км2
Надм. височина 22 м
Население 454 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PR
Пошт. бр. 19322
Повик. бр. 038791
Местоположба на Риштет во рамките на округот Пригниц
Карта
Координати 52°55′0″N 11°52′0″E / 52.91667° СГШ; 11.86667° ИГД / 52.91667; 11.86667Координати: 52°55′0″N 11°52′0″E / 52.91667° СГШ; 11.86667° ИГД / 52.91667; 11.86667

Риштет (германски: Rühstädt) — општина во округот Пригниц, во Бранденбург, Германија. Се наоѓа близу вливот на реките Хафел и Елба.

Риштет е познат по големиот број на бели штркови и затоа ја добил титулата „европско село на штркот“ од иницијативата Еуронатур во 1996 година.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)
  2. „Европски села на штркови – Каде штрковите се почесни граѓани“ (PDF). EuroNatur. мај 2013. Посетено на 17 октомври 2013.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]