Брезе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брезе
Црква во Брезе
Црква во Брезе
Црква во Брезе
Грб на Брезе
Брезе во рамките на Германија
Брезе
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Пригниц
Месна заед. Бад Вилснак/Вајзен
Месни единици 2
Градоначалник Вернер Штајнер (СДП)
Основни податоци
Површина 6,31 км2
Надм. височина 25 м
Население 1.488 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 236 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PR
Пошт. бр. 19322
Повик. бр. 03877 + 038791
Портал amt-badwilsnack-weisen.de
Местоположба на Брезе во рамките на округот Пригниц
Карта
Карта
Координати 53°00′N 11°48′E / 53.000° СГШ; 11.800° ИГД / 53.000; 11.800Координати: 53°00′N 11°48′E / 53.000° СГШ; 11.800° ИГД / 53.000; 11.800

Брезе (германски: Breese) — општина во округот Пригниц, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)