Прејди на содржината

Гумтов

Координати: 52°58′59″N 12°15′0″E / 52.98306° СГШ; 12.25000° ИГД / 52.98306; 12.25000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гумтов
Црква во Фелов
Црква во Фелов
Црква во Фелов
Гумтов во рамките на Германија
Гумтов
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Пригниц
Месни единици 16
Градоначалник Штефан Фрајмарк
Основни податоци
Површина 211,66 км2
Надм. височина 61 м
Население 3.312 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PR
Пошт. бр. 16866
Повик. бр. 033977
Портал www.gemeinde-gumtow.de
Местоположба на Гумтов во рамките на округот Пригниц
Карта
Карта
Координати 52°58′59″N 12°15′0″E / 52.98306° СГШ; 12.25000° ИГД / 52.98306; 12.25000

Гумтов (германски: Gumtow) — општина во округот Пригниц, во Бранденбург, Германија.

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)