Биркенвердер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Биркенвердер
Општинско собрание
Општинско собрание
Општинско собрание
Грб на Биркенвердер
Биркенвердер во рамките на Германија
Биркенвердер
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Хафел
Градоначалник Стефан Зимниок
Основни податоци
Површина 18,10 км2
Надм. височина 32 - 56 м
Население 8.132 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 449 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OHV
Пошт. бр. 16547
Повик. бр. 03303
Портал www.birkenwerder.de
Местоположба на Биркенвердер во рамките на округот Горен Хафел
Карта
Карта
Координати 52°41′N 13°17′E / 52.683° СГШ; 13.283° ИГД / 52.683; 13.283Координати: 52°41′N 13°17′E / 52.683° СГШ; 13.283° ИГД / 52.683; 13.283

Биркенвердер (германски: Birkenwerder) — општина во округот Горен Хафел, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)