Гринов (Пренцлау)

Координати: 53°19′00″N 13°56′42″E / 53.3167° СГШ; 13.945° ИГД / 53.3167; 13.945
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гринов
езерце во Гринов
езерце во Гринов
езерце во Гринов
Гринов (Пренцлау) во рамките на Германија
Гринов (Пренцлау)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Укермарк
Месна заед. Грамцов
Градоначалник Моника Борхерт
Основни податоци
Површина 34,88 км2
Надм. височина 63 м
Население 946 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UM
Пошт. бр. 17291
Повик. бр. 039857
Портал www.amtgramzow.de
Местоположба на Гринов во рамките на округот Укермарк
Карта
Карта
Координати 53°19′00″N 13°56′42″E / 53.3167° СГШ; 13.945° ИГД / 53.3167; 13.945

Гринов (германски: Grünow) — општина во округот Укермарк, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)