Милмерсдорф

Координати: 53°07′00″N 13°39′00″E / 53.1167° СГШ; 13.65° ИГД / 53.1167; 13.65
Од Википедија — слободната енциклопедија
Милмерсдорф
Црква во Милмерсдорф
Црква во Милмерсдорф
Црква во Милмерсдорф
Милмерсдорф во рамките на Германија
Милмерсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Укермарк
Месна заед. Герсвалде
Градоначалник Клаус-Кристијан Арнт (СДП)
Основни податоци
Површина 62,86 км2
Надм. височина 60 м
Население 1.463 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UM
Пошт. бр. 17268
Повик. бр. 039886
Портал www.amt-gerswalde.de
Местоположба на Милмерсдорф во рамките на округот Укермарк
Карта
Карта
Координати 53°07′00″N 13°39′00″E / 53.1167° СГШ; 13.65° ИГД / 53.1167; 13.65

Милмерсдорф (германски: Milmersdorf) — општина во округот Укермарк, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)