Прејди на содржината

Шенфелд (Бранденбург)

Координати: 53°25′00″N 13°59′12″E / 53.4166° СГШ; 13.9866° ИГД / 53.4166; 13.9866
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шенфелд
Црква во Шенфелд
Црква во Шенфелд
Црква во Шенфелд
Шенфелд (Бранденбург) во рамките на Германија
Шенфелд (Бранденбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Укермарк
Месна заед. Брисов
Градоначалник Дитхард Штетлер
Основни податоци
Површина 29,03 км2
Надм. височина 57 м
Население 576 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UM
Пошт. бр. 17291
Повик. бр. 039854
Портал www.amt-bruessow.de
Местоположба на Шенфелд во рамките на округот Укермарк
Карта
Карта
Координати 53°25′00″N 13°59′12″E / 53.4166° СГШ; 13.9866° ИГД / 53.4166; 13.9866

Шенфелд (германски: Schönfeld) — општина во округот Укермарк, во Бранденбург, Германија.

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)