Лукајцтал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лукајцтал
Железничка станица во Лукајцтал
Железничка станица во Лукајцтал
Лукајцтал is located in Германија
Лукајцтал
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Шпревалд-Лужица
Месна заед. Алтдеберн
Месни единици 4
Градоначалник Роланд Шнајдер (СДП)
Основни податоци
Површина 41,72 км2
Надм. височина 100 м
Население 767 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OSL
Пошт. бр. 03229
Повик. бр. 03541
Портал www.amt-altdoebern.de
Местоположба на Лукајцтал во рамките на округот Горен Шпревалд-Лужица
Карта
Координати 51°42′0″N 14°01′0″E / 51.70000° СГШ; 14.01667° ИГД / 51.70000; 14.01667Координати: 51°42′0″N 14°01′0″E / 51.70000° СГШ; 14.01667° ИГД / 51.70000; 14.01667

Лукајцтал (германски: Luckaitztal) — општина во округот Горен Шпревалд-Лужица, во јужен Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)