Лаухамер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лаухамер
Црквата во Лаухамер
Црквата во Лаухамер
Грб на Лаухамер
Лаухамер is located in Германија
Лаухамер
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Шпревалд-Лужица
Градски единици 7
Градоначалник Елизабет Милпфорте
Основни податоци
Површина 88,43 км2
Надм. височина 94−160 м
Население 14.336 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 162 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OSL
Пошт. бр. 01979
Повик. бр. 03574
Портал www.lauchhammer.de
Местоположба на градот Лаухамер во рамките на округот Горен Шпревалд-Лужица
Карта
Координати 51°30′0″N 13°48′0″E / 51.50000° СГШ; 13.80000° ИГД / 51.50000; 13.80000Координати: 51°30′0″N 13°48′0″E / 51.50000° СГШ; 13.80000° ИГД / 51.50000; 13.80000

Лаухамер (германски: Lauchhammer) — град во округот Горен Шпревалд-Лужица, во јужен Бранденбург, Германија. Се наоѓа на реката Шварце Елстер, околу 17 километри западно од Зенфтенберг и 50 километри северно од Дрезден.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2019. (германски)