Шварцбах (Бранденбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шварцбах
Главната улица во Шварцбах
Главната улица во Шварцбах
Главната улица во Шварцбах
Шварцбах (Бранденбург) во рамките на Германија
Шварцбах (Бранденбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Шпревалд-Лужица
Месна заед. Руланд
Градоначалник Габриеле Тајс (СДП)
Основни податоци
Површина 15,79 км2
Надм. височина 100 м
Население 664 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OSL
Пошт. бр. 01945
Повик. бр. 035752
Портал www.schwarzbach-biehlen.de
Местоположба на Шварцбах во рамките на округот Горен Шпревалд-Лужица
Карта
Карта
Координати 51°27′0″N 13°55′59″E / 51.45000° СГШ; 13.93306° ИГД / 51.45000; 13.93306Координати: 51°27′0″N 13°55′59″E / 51.45000° СГШ; 13.93306° ИГД / 51.45000; 13.93306

Шварцбах (германски: Schwarzbach) — општина во округот Горен Шпревалд-Лужица, во јужен Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)