Гросрешен

Координати: 51°34′59″N 14°00′0″E / 51.58306° СГШ; 14.00000° ИГД / 51.58306; 14.00000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гросрешен

Großräschen/Rań

Поглед на Гросрешен
Поглед на Гросрешен
Поглед на Гросрешен
Грб на Гросрешен
Гросрешен во рамките на Германија
Гросрешен
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Шпревалд-Лужица
Градски единици 12
Градоначалник Томас Ценкер (СДП)
Основни податоци
Површина 81,29 км2
Надм. височина 115 м
Население 8.455 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 104 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OSL
Пошт. бр. 01983
Повик. бр. 035753
Портал www.grossraeschen.de
Местоположба на градот Гросрешен во рамките на округот Горен Шпревалд-Лужица
Карта
Карта
Координати 51°34′59″N 14°00′0″E / 51.58306° СГШ; 14.00000° ИГД / 51.58306; 14.00000

Гросрешен (германски: Großräschen, долнолужички: Rań) — град во округот Горен Шпревалд-Лужица, во Бранденбург, Германија.

Историја[уреди | уреди извор]

Гросрешен и Клајнрешен се спомнати за првпат во официјален документ во 1370. Обликот на населбата и името наметнуваат дека Клајнрешен е постара населба од Гросрешен. Селата се развивале бавно; вендското население скоро целосно зависело од земјоделството. Од средината на 19 век започнала да се развива тешката индустрија и селата нагло се развиле. Во 1965 им бил доделен статус на град, откако во 1925 биле припоени како една општина. Во 1980 следело уништувањето на Бикген, чии жители (вкупно 4.000) морале да ги напуштат своите домови и да се преселат во станбени блокови. По падот на Берлинскиот ѕид, падот на индустриите предизвикал огромна невработеност.

Партнерски градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]