Фечау

Координати: 51°46′59″N 14°04′0″E / 51.78306° СГШ; 14.06667° ИГД / 51.78306; 14.06667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фечау
Грб на Фечау
Фечау во рамките на Германија
Фечау
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Шпревалд-Лужица
Градски единици 10
Градоначалник Аксел Милер (СДП)
Основни податоци
Површина 110,22 км2
Надм. височина 60 м
Население 7.862 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 71 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OSL
Пошт. бр. 03226
Повик. бр. 035433
Портал www.vetschau-online.de
Местоположба на градот Фечау во рамките на округот Горен Шпревалд-Лужица
Карта
Карта
Координати 51°46′59″N 14°04′0″E / 51.78306° СГШ; 14.06667° ИГД / 51.78306; 14.06667

Фечау (германски: Vetschau, долнолужички: Wětošow) — град во округот Горен Шпревалд-Лужица, во јужен Бранденбург, Германија. Се наоѓа во шумското подрачје Шпревалд, 18 километри западно од Котбус.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)