Тетау (Бранденбург)

Координати: 51°25′59″N 13°43′59″E / 51.43306° СГШ; 13.73306° ИГД / 51.43306; 13.73306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тетау
Црква во Тетау
Црква во Тетау
Црква во Тетау
Грб на Тетау
Тетау (Бранденбург) во рамките на Германија
Тетау (Бранденбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Шпревалд-Лужица
Месна заед. Ортранд
Градоначалник Зигмар Петренц (Wirtschaft-Kultur-Sport)
Основни податоци
Површина 8,80 км2
Надм. височина 94 м
Население 749 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 85 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OSL
Пошт. бр. 01945
Повик. бр. 03574
Портал www.gemeinde-tettau.de
Местоположба на Тетау во рамките на округот Горен Шпревалд-Лужица
Карта
Карта
Координати 51°25′59″N 13°43′59″E / 51.43306° СГШ; 13.73306° ИГД / 51.43306; 13.73306

Тетау (германски: Tettau) — општина во округот Горен Шпревалд-Лужица, во јужен Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)