Шлаубе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шлаубе
Schlaubetal Ragower Muehle1.jpg
Воденица во Рагов-Мерц
Место Бранденбург, Германија
Должина 20 км
Извор Вирхенберге, источно од Грос Мукров
52°02′42″ N; 14°17′31″ E / 52.04504° СГШ; 14.292004° ИГД / 52.04504; 14.292004Координати: 52°02′42″ N; 14°17′31″ E / 52.04504° СГШ; 14.292004° ИГД / 52.04504; 14.292004
Висина на изворот 91 м над мор. ниво
Утока Во Милрозе во Малото Милрозеско Езеро
52°08′44″ N; 14°14′41″ E / 52.14560328° СГШ; 14.2446098° ИГД / 52.14560328; 14.2446098
Висина на утоката 41 м над мор. ниво
Спуст 50 м
Слив Одра
Одлив Канал Одра-Шпре → Одра → Шчеќински Залив → Балтичко Море
Паланки Милрозе

Шлаубе (германски: Schlaube) — река во округот Одра-Шпре, Бранденбург, Германија. Се наоѓа во природниот парк Долина Шлаубе и тече 20 километри низ долината Шлаубе.

Нејзиниот извор е источно од Грос Мукров (дел од Фридланд) во Вирхенберге. Откако поминува неколку езера, вклуќувајќи го Големото Милрозеско Езеро, Шлаубе завршува во Милрозе во Малото Милрозеско Езеро, кое е поврзано со каналот Одра-Шпре.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 52°13′N 14°25′E / 52.217° СГШ; 14.417° ИГД / 52.217; 14.417{{#coordinates:}}: не може да има повеќе од една главна ознака по страница