Прејди на содржината

Планетал

Координати: 52°07′0″N 12°40′59″E / 52.11667° СГШ; 12.68306° ИГД / 52.11667; 12.68306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Планетал
Црква во Планетал
Црква во Планетал
Црква во Планетал
Планетал во рамките на Германија
Планетал
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Потсдам-Мителмарк
Месна заед. Нимег
Месни единици 4
Градоначалник Карин Комихау
Основни податоци
Површина 42,52 км2
Надм. височина 70 м
Население 927 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PM
Пошт. бр. 14806
Повик. бр. 033841, 033843
Портал www.amt-niemegk.de
Местоположба на Планетал во рамките на округот Потсдам-Мителмарк
Карта
Карта
Координати 52°07′0″N 12°40′59″E / 52.11667° СГШ; 12.68306° ИГД / 52.11667; 12.68306

Планетал (германски: Planetal) — општина во округот Потсдам-Мителмарк, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)