Цизар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цизар
Градската црква во Цизар
Градската црква во Цизар
Градската црква во Цизар
Грб на Цизар
Цизар во рамките на Германија
Цизар
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Потсдам-Мителмарк
Месна заед. Цизар
Градски единици 3
Градоначалник Дитер Зем (СДП)
Основни податоци
Површина 67,46 км2
Надм. височина 55 м
Население 2.503 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PM
Пошт. бр. 14793
Повик. бр. 033830
Портал www.ziesar.de
Местоположба на градот Цизар во рамките на округот Потсдам-Мителмарк
Карта
Карта
Координати 52°16′0″N 12°16′59″E / 52.26667° СГШ; 12.28306° ИГД / 52.26667; 12.28306Координати: 52°16′0″N 12°16′59″E / 52.26667° СГШ; 12.28306° ИГД / 52.26667; 12.28306

Цизар (германски: Ziesar) е град во округот Потсдам-Мителмарк, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа 25 километри југозападно од градот Бранденбург на Хафел. Градот претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)