Вустервиц

Координати: 52°22′59″N 12°24′0″E / 52.38306° СГШ; 12.40000° ИГД / 52.38306; 12.40000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вустервиц
Грб на Вустервиц
Вустервиц во рамките на Германија
Вустервиц
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Потсдам-Мителмарк
Месна заед. Вустервиц
Градоначалник Роналд Мелхерт (ДХС)
Основни податоци
Површина 23,43 км2
Надм. височина 29 м
Население 3.016 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 129 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PM
Пошт. бр. 14789
Повик. бр. 033839
Местоположба на Вустервиц во рамките на округот Потсдам-Мителмарк
Карта
Карта
Координати 52°22′59″N 12°24′0″E / 52.38306° СГШ; 12.40000° ИГД / 52.38306; 12.40000

Вустервиц (германски: Wusterwitz) — општина во округот Потсдам-Мителмарк, во Бранденбург, Германија. Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)