Визенбург

Координати: 52°07′0″N 12°26′59″E / 52.11667° СГШ; 12.44972° ИГД / 52.11667; 12.44972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Визенбург
Замок Визенбург
Замок Визенбург
Замок Визенбург
Визенбург во рамките на Германија
Визенбург
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Потсдам-Мителмарк
Градоначалник Барбара Клембт (Левица)
Основни податоци
Површина 218,20 км2
Надм. височина 167 м
Население 4.242 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PM
Пошт. бр. 14827
Повик. бр. 033849
Портал www.wiesenburgmark.de
Местоположба на Визенбург во рамките на округот Потсдам-Мителмарк
Карта
Карта
Координати 52°07′0″N 12°26′59″E / 52.11667° СГШ; 12.44972° ИГД / 52.11667; 12.44972

Визенбург (германски: Wiesenburg; службено наречен Визенбург/Марк) — општина во округот Потсдам-Мителмарк, во Бранденбург, Германија. Се наоѓа 11 километри западно од Бад Белциг и 46 километри југозападно од Бранденбург на Хафел. Се наоѓа во Природниот парк Горен Флеминг.

Географија[уреди | уреди извор]

Од 2000, кога 14 околни села доброволно се приклучија да ја основаат општината Визенбург/Марк, има површина од 218,19 км2.

Овие села станала општински единици (Ortsteile) на Визенбург:

 • Бенкен
 • Грубо
 • Језериг/Флеминг
 • Језеригерхитен
 • Келпциг
 • Ленсдорф
 • Медевиц
 • Мицдорф
 • Нојехитен
 • Рец
 • Рецерхитен
 • Репинихен
 • Шламау
 • Визенбург

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Главна знаменитост е Замокот Визенбург, средновековен замок кој бил делумно претворен во неоренесансен дворец и парк.

Покрај замокот, постои и „патека на скулптури“, која започнува од Визенбург и се движи кон Бад Белциг.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]