Певезин

Координати: 52°31′0″N 12°43′0″E / 52.51667° СГШ; 12.71667° ИГД / 52.51667; 12.71667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Певезин
Црква во Багов
Црква во Багов
Црква во Багов
Певезин во рамките на Германија
Певезин
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Потсдам-Мителмарк
Месна заед. Бецзе
Месни единици 3
Градоначалник Кристине Кине (UWL Певезин)
Основни податоци
Површина 23,56 км2
Надм. височина 33 м
Население 497 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 21 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PM
Пошт. бр. 14778
Повик. бр. 033838
Портал www.paewesin.de
Местоположба на Певезин во рамките на округот Потсдам-Мителмарк
Карта
Карта
Координати 52°31′0″N 12°43′0″E / 52.51667° СГШ; 12.71667° ИГД / 52.51667; 12.71667

Певезин (германски: Päwesin) — општина во округот Потсдам-Мителмарк, во Бранденбург, Германија.

Се наоѓа помеѓу Бецското и Ривендското Езеро, 14 километри североисточно од Бранденбург на Хафел. Општината е стара околу 800 години.

Пејзажот и природата го направило омилено одредиште за планинари и велосипедисти. За спортските ентузијасти, областа е омилена за рибарството, едрењето, сурфањето и нуркањето. Во околината се наоѓаат интересни цркви.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)