Хафелзе

Координати: 52°30′0″N 12°28′0″E / 52.50000° СГШ; 12.46667° ИГД / 52.50000; 12.46667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хафелзе
Црква во Хафелзе
Црква во Хафелзе
Црква во Хафелзе
Грб на Хафелзе
Хафелзе во рамките на Германија
Хафелзе
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Потсдам-Мителмарк
Месна заед. Бецзе
Градски единици 8
Градоначалник Гинтер Ноак (независен)
Основни податоци
Површина 66,60 км2
Надм. височина 39 м
Население 3.277 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PM
Пошт. бр. 14778, 14798
Повик. бр. 033834
Портал www.amt-beetzsee.de
Местоположба на градот Хафелзе во рамките на округот Потсдам-Мителмарк
Карта
Карта
Координати 52°30′0″N 12°28′0″E / 52.50000° СГШ; 12.46667° ИГД / 52.50000; 12.46667

Хафелзе (германски: Havelsee) — град во округот Потсдам-Мителмарк, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа на реката Хафел, 12 километри северозападно од Бранденбург на Хафел.

Ферибото Прицербе поминува низ Хафел и го поврзува со Кицков.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)