Брик

Координати: 52°12′N 12°46′E / 52.200° СГШ; 12.767° ИГД / 52.200; 12.767
Од Википедија — слободната енциклопедија
Брик
Црква во Брик
Црква во Брик
Црква во Брик
Грб на Брик
Брик во рамките на Германија
Брик
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Потсдам-Мителмарк
Месна заед. Брик
Градски единици 5
Градоначалник Карл-Хајнц Боргман
Основни податоци
Површина 85,71 км2
Надм. височина 44 м
Население 3.945 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 46 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PM
Пошт. бр. 14822
Повик. бр. 033844
Портал www.amt-brueck.de
Местоположба на градот Брик во рамките на округот Потсдам-Мителмарк
Карта
Карта
Координати 52°12′N 12°46′E / 52.200° СГШ; 12.767° ИГД / 52.200; 12.767

Брик (германски: Brück) — град во округот Потсдам-Мителмарк, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа на 29 километри југозападно од Потсдам и 28 километри југоисточно од Бранденбург на Хафел. Делови од градот се наоѓаат во Природниот парк Горен Флеминг. Градот претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)