Клостер Ленин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клостер Ленин
Манастир Ленин
Манастир Ленин
Грб на Клостер Ленин
Клостер Ленин is located in Германија
Клостер Ленин
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Потсдам-Мителмарк
Месни единици 14
Градоначалник Бернд Крајкенбом
Основни податоци
Површина 199,30 км2
Надм. височина 36 м
Население 10.894 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 55 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PM
Пошт. бр. 14542, 14778, 14797
Повик. бр. 03382, 033207
Портал www.lehnin.de
Местоположба на Клостер Ленин во рамките на округот Потсдам-Мителмарк
Карта
Координати 52°19′0″N 12°45′0″E / 52.31667° СГШ; 12.75000° ИГД / 52.31667; 12.75000Координати: 52°19′0″N 12°45′0″E / 52.31667° СГШ; 12.75000° ИГД / 52.31667; 12.75000

Клостер Ленин или само Ленин (германски: Kloster Lehnin) — општина во округот Потсдам-Мителмарк, во Бранденбург, Германија. Се наоѓа околу 15 километри југоисточно од Бранденбург на Хафел.

Преглед[уреди | уреди извор]

Била основана на 1 април 2002 со спојување на 13 села:

 • Дамсдорф
 • Емстал (Швина до 1937)
 • Гелсдорф
 • Гребс
 • Кране
 • Ленин
 • Михелсдорф
 • Намиц
 • Нецен
 • Прицке
 • Редел
 • Рекан
 • Риц
 • Трехвиц (припоен на 26 октомври 2003)

Седиште на општината е Ленин. Најмногу е познат по својата истоимена опатија, најстариот манастир во Маркгрофовијата Бранденбург, основана во 1180 од маркгрофот Отон I. Блиската населба се развила околу 1415 надвор од ѕидините на манастирот.

Денес, добро одржуваната област ја вклучува обновената манастирска црква и други готски градби.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2019. (германски)