Герцке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Герцке
Црквата во Герцке
Црквата во Герцке
Грб на Герцке
Герцке is located in Германија
Герцке
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Потсдам-Мителмарк
Месна заед. Цизар
Месни единици 5
Градоначалник Јирген Бартлог (ДХС)
Основни податоци
Површина 75,21 км2
Надм. височина 100 м
Население 1.222 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PM
Пошт. бр. 14828
Повик. бр. 033847
Местоположба на Герцке во рамките на округот Потсдам-Мителмарк
Карта
Координати 52°10′15″N 12°22′14″E / 52.17083° СГШ; 12.37056° ИГД / 52.17083; 12.37056Координати: 52°10′15″N 12°22′14″E / 52.17083° СГШ; 12.37056° ИГД / 52.17083; 12.37056

Герцке (германски: Görzke) — општина во округот Потсдам-Мителмарк, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)